تولید آهن اسفنجی در نی ریز فارس

تولید آهن اسفنجی در نی ریز فارس

تولید آهن اسفنجی در نی ریز فارس

بهره برداری از طرح فولاد نی ریز و ارتقای ایران به رتبه نخست تولید آهن اسفنجی در جهان ، فولاد نی ریز (استان فارس) یکی از هفت طرح فولاد استانی است که پس از گذشت حدود یک دهه انتظار، هفته آینده افتتاح می شود و در واقع سومین واحد تولید آهن اسفنجی به روش ایرانی «پرد» است.

مهدی کرباسیان روز شنبه درباره بهره برداری از تولید آهن اسفنجی مجتمع فولاد نی ریز که امروزدر آیینی با حضور معاون اول رئیس جمهوری صورت می گیرد، افزود: این واحد تولیدی به عنوان سومین واحد احیای مستقیم کشور محصولات خود را به روش ایرانی ‘پرد’ تولید می کند. بهره برداری از بخش آهن اسفنجی مجتمع فولاد نی ریز با ظرفیت سالیانه ۸۰۰ هزار تن، یکی از هفت طرح فولادی کشور بود که امروز به بهره برداری می رسد. به گفته این مقام مسئول، پیش از این نیز طرح های فولادی سفید دشت (چهارمحال و بختیاری)، میانه و شادگان (خوزستان) در این حوزه صنعت به بهره برداری رسیده بود.

رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بیان کرد: حُسن اصلی اجرای این طرح، استفاده از فناوری بومی ‘پرد’ است که از سوی شرکت مهندسی معادن و فلزات (MME) متعلق به ایمیدرو طراحی شده است. وجود ذخایر عظیم گازی در کشور، توسعه فرایندهایی با محوریت استفاده از این نعمت الهی را در چشم انداز ۲۰ ساله کشور به شدت مورد توجه قرار داده است. به طوری که با توجه به نقش مولد صنعت فولاد ، برنامه ای هدفمند برای گسترش و رونق آن در چشم انداز توسعه اقتصادی ایران اسلامی تدوین شده است.

یکی از مهمترین دستاوردهای کسب شده در این زمینه، بهینه سازی فرایند تولید فولاد به روش PERSIAN REDUCTION است که با نام تجاری PERED از سوی شرکت مهندسی معادن و فلزات MME به عنوان نقطه ای عطف در صنعت فولاد کشور معرفی شده است. فناوری PERED بومی سازی شده با تکیه بر اصول علمی و تجربیات متخصصین ایرانی است. با روشن شدن مشعل های فولاد شادگان به عنوان نخستین طرح فولادی PERED کشور، گامی بلند در مسیر جدید برای تولید آهن اسفنجی کشور آغاز شد. فناوری PERED با ظرفیت صادرات دانش فنی آن آینده صنعت فولاد را تضمین می کند.

یکی از مهمترین مزیت های فناوری پرد، کاتالیست های منحصر بفرد آن است که با ویژگی طول عمر بیشتر و تسریع در شکست گازهای احیایی در قلب میفرمرهای فولادی PERED می تپد.

اشتغال زایی پروژه نی ریز
کرباسیان ادامه داد با بهره برداری از طرح تولید آهن اسفنجی مجتمع فولاد نی ریز ، ایران به رتبه نخست جهان در تولید آهن اسفنجی صعود می کند که با برخورداری از نعمت گاز و معادن سنگ آهن فراوان، ارزش اقتصادی بسیار خوبی برای کشور ایجاد خواهد کرد و گامی دیگر در راستای جلوگیری از خام فروشی محسوب می شود. با توجه به قرار داشتن معادن سنگ آهن فراوان در نی ریز و محل ساخت این مجتمع، پیش بینی می شود توسعه خوبی را در این منطقه شاهد باشیم. اشتغال مستقیم ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر و سه برابر همین تعداد اشتغال غیرمستقیم که بطور عمده مربوط به جابجایی محصولات تولید شده است، از اجرای این طرح پیش بینی می شود.
طرح فولاد نی ریز به دلیل برخی مشکلات در آغاز دولت یازدهم متوقف مانده بود و پیشرفت مناسبی نداشت، اما با رفع مشکلات و با سرمایه گذاری شرکت ‘غدیر’ که بیشترین مشارکت مالی را در این طرح داشت، فعال شد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز امیدواری کرد که تا ۲ سال آینده بخش فولاد این طرح به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن نیز به بهره برداری برسد.

پیش از این جمهوری اسلامی ایران با تولید 20.5 میلیون تن آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۷ که بیش از ۲۸٪ کل تولید جهانی محسوب می شود، رتبه دوم را پس از هند به خود اختصاص داده بود.شرکت فولاد غدیر نی ریز با سهام داری ۶۵٪ سرمایه گذاری غدیر و ۳۵ درصد ایمیدرو تشکیل و به عنوان کارفرما وظیفه تکمیل پروژه را به عهده گرفت. واحد آهن اسفنجی نی ریز، در منطقه قطرویه شهرستان نی ریز در استان فارس قرار دارد.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید