آلومینیوم در صنعت هواپیما سازی

آلومینیوم در صنعت هواپیما سازی

آلومینیوم در صنعت هواپیما سازی

اولین هواپیما برادران رایت، که در سال ۱۹۰۳ پرواز کرد، یک موتور چهار سیلندر، ۱۲ اسب بخار قدرتمند با یک بلوک آلومینیومی ۳۰ پوند داشت که وزن آن را کاهش داد. آلومینیوم به تدریج در اوایل دهه ۱۹۰۰ جایگزین چوب، فولاد و سایر قطعات شد و اولین هواپیما آلومینیومی در اوایل دهه ۱۹۲۰ ساخته شد. از آن به بعد ساخت انواع و سایزهای مختلف هوا پیما روی آلومینیوم متمرکز شد.
ترکیبات سبک ، مستحکم و کارایی آلومینیوم آن را به ماده ایده آل برای ساخت هواپیماهای تجاری تبدیل کرده است. آلیاژهای مستحکم آلومینیوم ، فشارهای فوق العاده زیاد و فشارهای مربوط به پرواز در ارتفاع بالا را تحمل می کند؛ پنل های ویفر نازک آلومینیومی همانند عایق هوای سرد بیرون و هوای داخل عمل کرده.
بسیاری از اتصالات داخلی مانند صندلی ها در هواپیما از آلومینیوم ساخته شده اند تا وزن و در نتیجه سوخت را کاهش دهند، کاهش وزن هواپیما ، قابلیت حمل بار را افزایش میدهد.
امروزه بیش از ۲۷۰۰۰ هواپیمای تجاری در جهان پرواز می کنند و هزاران هواپیمای سبک و هلیکوپتر نیز وجود دارد. تقاضا برای هواپیمای مسافربری به تنهایی از ۱۵،۰۰۰ تا امروز به بیش از ۳۱،۵۰۰ تا سال ۲۰۳۰ خواهد رسید.

آلومینیوم جزء اصلی ساخت هواپیما است که شامل حدود ۸۰٪ وزن بدون بار هواپیما را تشکیل می دهد. از آنجا که فلز مقاوم در برابر خوردگی است، برخی از شرکت های هواپیمایی ، هواپیمای تولید شده خود را رنگ نمی کنند، که باعث صرفه جویی چند صد کیلوگرم در وزن می شود.
تولید کنندگان هواپیما از آلیاژهای با مقاومت بالا (عمدتا آلیاژ ۷۰۷۵) برای تقویت ساختارهای آلومینیومی استفاده می کنند. آلیاژ ۷۰۷۵ روی و مس برای افزایش استحکام نهایی اضافه شده است، اما مس به سختی جوش پذیر است و لی ظاهر آن را زیبا می کند. آلیاژ ۷۰۷۵بهترین ویژگی ماشینکاری را دارد و نتایج بهتری در شکل پذیری را نشان می دهد.

تاثیر آلومینیوم در مقاومت بدنه هواپیما

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

برش CNC

اگر تعداد زیادی از قطعات مورد نیاز باشد و آنها باید دقیقا برش داده شوند…ادامه مطلب

جستجو کنید