آلمان سومین واردکننده سنگ آهن

آلمان سومین واردکننده سنگ آهن

آلمان سومین واردکننده سنگ آهن

آلمان کشوری صنعتی است که جزو تولیدکنندگان برتر فولاد و محصولات فولادی به‌شمار می‌رود. براساس اطلاعات سازمان تجارت جهانی، این کشور در سال ۲۰۱۷ در رتبه سوم صادرات آهن و فولاد به‌لحاظ ارزش محصول پس از چین و ژاپن قرار داشت. باوجود اینکه آلمان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فولاد و محصولات فولادی دنیا است، اما این کشور جزو تولیدکنندگان معدنی سنگ آهن دنیا نبوده و عمده ماده اولیه مورد نیاز واحدهای فولادسازی خود را از طریق واردات که شامل واردات سنگ، کنسانتره و گندله آهن می‌شود تأمین می‌کند. برزیل، کانادا، سوئد، آفریقای جنوبی بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان ماده اولیه مورد نیاز این کشور هستند.

آلمان در سال ۲۰۱۷ در رتبه چهارم واردات سنگ و کنسانتره آهن دنیا پس از چین، ژاپن، کره‌جنوبی و همچنین در رتبه سوم واردات گندله پس از چین و ژاپن قرار گرفت. در این سال سهم این کشور از واردات سنگ و کنسانتره آهن ٪ ۲٫۶ از تجارت جهانی این محصول بود و در زمینه گندله نیز سهم ٪۱۰٫۶ از تجارت جهانی گندله را به‌خود اختصاص داد.
در نمودار ، روند واردات سنگ، کنسانتره و گندله آهن کشور آلمان از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ آورده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، روند واردات گندله این کشور از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ افزایشی بود و طی این مدت حدود ٪۴۸ رشد داشت اما در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ این روند افزایشی ادامه نیافت و میزان واردات گندله آلمان در سال ۲۰۱۷ با ٪۵٫۶ کاهش نسبت به سال ۲۰۱۷ به ۱۴ میلیون و ۱۲۲ هزار تن رسید.

مجموع واردات سنگ، کنسانتره و گندله آهن آلمان در سال ۲۰۱۷ معادل ۴۰ میلیون و ۱۲۵ هزار تن بود که نسبت به سال قبل خود ۰.۲ درصد رشد داشت. برزیل، کانادا، سوئد، آفریقای جنوبی و… به‌ترتیب بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصولات به این کشور بودند. در این میان برزیل با سهم ۴۷٫۵ از تأمین تقاضای واردات آلمان در رتبه اول صادرات به آلمان قرار گرفت. برزیل، کانادا، سوئد، اوکراین، روسیه و… به‌ترتیب بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان گندله آهن مورد نیاز آلمان بودند. برزیل با صادرات ۴ میلیون و ۵۸۶ هزار تن گندله آهن به آلمان در سال ۲۰۱۷ سهم ۳۲٫۵ درصدی از بازار وارداتی این کشور را در اختیار داشت؛ هر چند که میزان صادرات گندله آهن برزیل به آلمان در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل با ۲۰.۵ درصد کاهش روبه‌رو بود.

اردات سنگ، کنسانتره و گندله آهن کشور آلمان

گفتنی است که برزیل در رتبه سوم ذخایر معدنی سنگ آهن دنیا قرار دارد و در سال ۲۰۱۷ نیز دومین تولیدکننده معدنی سنگ آهن دنیا بود. همچنین این کشور در سال ۲۰۱۷ پس از آفریقای جنوبی در رتبه دوم صادرات گندله آهن در دنیا قرار گرفت. کانادا با صادرات ۳ میلیون و ۷۶۴ هزار تن گندله به آلمان و سهم ۲۶.۶ درصدی رتبه دوم تأمین ماده اولیه وارداتی مورد نیاز صنعت فولاد این کشور قرار گرفت. سهم کانادا در تأمین گندله مورد نیاز این کشور در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد ۹.۲ درصدی داشت.

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

لطفا جای خالی زیر را پرکنید *

پست مرتبط

جستجو کنید